Oto Elektrik Servisi

Araçlarda elektrik sistemi çok önemlidir. Elektrik sistemi arızaları, aracın pek çok alandaki fonksiyonuna doğrudan etki eder. Bu nedenle elektrik sistemi düzenli olarak kontrol edilmelidir. Oto elektrik arızası için otopratik.com.tr üzerinden online olarak randevu alabilirsiniz. Peki, oto elektrik arızalarının nedenleri nelerdir ve nasıl çözülür?

Oto Elektrik Arızaları Ve Onarımları
Far ayarı
Akü şarj ve satış
Marş ve şarj dinamosu tamir ve bakımı
Klima tamir ve bakımı
Sigorta arızalarının giderilmesi
Her türlü ampül değişimi
Tesisat tamiri ve yenileme
Merkezi kilit tamiri
Elektrikli cam sistemleri bakım ve onarımı
Rezistans arızalarının giderilmesi
ABS fren sistemi beyin tamiri
Airbag tamiri
Park sensörü satış ve montajı

Akü (Batarya):
Elektrik enerjisini kimyasal enerji halinde depolar. Elektrikli araçlar çalıştığında kimyasal enerjiyi tekrar elektrik enerjisine dönüştürür. Motorun çalışmadığı zamanlarda ışıkları ve özel alanları çalıştırır. Motorun ilk hareketini sağlayan marş motoruna elektrik verir.
Akü kutup başları akünün üzerinde kurşundan yapılmış olan artı(+) ve eksi(-) şeklinde yerleştirilmiştir. Artı kutup başı eksi kutup başına göre daha kalındır. Araçlarda bulunan aküler sulu tip elektrolitli akülerdir. Bu tür aküler de eleman kapakları açılarak elektrolikit seviyesi kontrol edilmelidir. Elektro likit seviyesi kurşun levhalarının 1 cm üzerinde olması gerekmektedir. Seviye düşükse Saf su ilave edilerek tamamlanır.

Akü araca bağlanırken ilk önce + artı sonra – eksi kutup başları bağlanmalıdır. Sökülürken de bu işlemin tam tersi yapılır. Kışın akü akümülatörün donmaması için tam şarj edilmelidir.

Akü Arızası
Oto elektrik denilince akla hemen akü geliyor. Zira, akü bitince araçta elektrik sistemine dair parçalar çalışmaz. Aslında motor da çalışmayacağı için araç da çalışmaz. Akü arızası ya da akü bitmesi sorunu için size bir telefon kadar yakınız.

Akü Arıza Işığı
Akü bittiğinde ya da bitmek üzere olduğunda araçlar maalesef herhangi bir uyarı vermez. Eğer aracınız çalışıyorken akü arıza lambası yanıyorsa bu durumda aküyü şarj eden besleme ünitesinde bir sorun olduğunu düşünebilirsiniz.

Şarj Dinamosu Arızası
Araçlardaki elektrik arızalarının nedenleri arasında yer alan şarj dinamosunun bozulması, çok sık rastlanan bir problemdir. Araçta gösterge ışıkları sönük duruyorsa, elektrikli camlar yavaş iniyor ya da yarıda kalıyorsa, sıcak tel kokusu geliyorsa şarj dinamosu çalışmıyor demektir. Şarj dinamosu, aküyü beslediği için bir süre sonra akü de çalışmayacaktır.

Oto elektrik arıza çözümleri için uzman çalışanlarımıza güvenebilirsiniz. Sistemli, pratik ve net çözümler elde etmenin keyfini sürebilirsiniz.

Elektrik akımı negatif kutuptan pozitif kutuptan pozitif kutba doğru gitme hareketidir. Motorlu araçlarda binek ve hafif ticari araçlarda elektrik gerilimi (akü gerilimi) 12 volttur. Ticari araçlarda (otobüs kamyon tır ) ise elektrik gerilimi 24 volttur.

Servis Uyarı Lambası Sıfırlama
Günümüzde araçların gösterge ekranında arıza ve diğer konularda bilgi veren, sürücüyü uyaran bir uyarı lambası alanı bulunur. Araç markasına göre farklılık gösterebilen bu alan, hem sürücü için hem de oto servis uzmanları için çok önemlidir.

Araç uyarı ekranında lastikler, emniyet kemeri, yakıt, motor, açık pencere ya da kapı gibi çok farklı konularda bilgiler bulunur. Servis uyarı lambası bunlardan farklıdır. Bu lamba, aracın servise gitme zamanının geldiğini, periyodik bakım yaptırmanız gerektiğini ifade eder. Araç, periyodik bakıma sokulduğunda da servis uyarı lambası sıfırlaması yapılır.

Aydınlatma Sistemi
Frenlerde, dönüşlerde, kavşak ve tepe üstlerine yaklaşırken diğer sürücüleri uyarmak ve ikaz etmek için kullanılır. Akünün üzerinden gelen elektrik akımı sigorta üzerinden geçerek lamba anahtarına gelir. Anahtar çevirildiğinde elektrik lambalara gider ve şasiye ulaşır. Böylece devre tamamlanmış olur.

Sigorta Değişim Hizmeti ve Fiyatları
Sigortalar aracın elektrik devrelerinde meydana gelebilecek kısa devre sonunda sistemi olası yangın tehlikesine karşı korumak için kullanılan elemanlardır.
Servisimize gelen araçların kısa devre veya yüksek akım sebebiyle atan sigortaları uygun ekipmanlar ile kontrol edilir ve değişimi yapılır.

Lambalar yanmıyorsa sigorta ve lamba anahtarına bakılır.

Sigorta yanmış ise aynı amperde farklı sigortayla değiştirilir. Yanan sigorta teli kullanılmamalıdır.

Far Ayarı ve Fiyatları
Far ayarı kontrolü, gösterge kontrolü gibi aracın elektrik sistemi ile ilgilidir. Trafikte güvenli sürüş için çok önemlidir. Doğru far ayarı ile yolu aydınlatırken diğer araçları da rahatsız etmeden ilerlemek mümkün olur. Özellikle gece araç kullanırken büyük önem kazanan farların ayarı konusunda belirlenmiş bir standart vardır. Bu konuda kendi başınıza gerekli prosedüre uygun olarak ayarlama yapabileceğiniz gibi uzman desteği de alabilirsiniz. Peki, hangi farlar için nasıl bir ayar yapılması gerekiyor. Bir araçta üç farklı far sistemi vardır: Uzun farlar, kısa farlar, sis farları. Söz konusu aydınlatmaların her birinin ayarı farklıdır. Zira, her birinin verdiği etki de farklıdır. Bu nedenle sisli havada, gece uzun yolda ya da normal koşullarda ayarların nasıl olması gerektiğine dair prosedür, araç muayenelerinde, periyodik bakımlarda belirtilir. Kendi başınıza bazı manuel yöntemlerle far ayarı yapabilirsiniz. Örneğin aracı düz bir duvara yanaştırıp farları açarak bir kalemle işaretleme yapmak gibi bazı geleneksel yöntemler var. Ancak bunlar, genellikle en doğru sonucu veremiyor. Başka bir deyişle doğru ve net ölçülmüş far ayarı için uzmanlık ve far ölçüm cihazı kullanımı gerekir. Bu amaçla mutlaka uzman desteği almalısınız. Aracınızın periyodik bakımını yaptırırken far ayarları da kontrol edilir.

Aynı devreye bağlı lambaların ışık şiddeti farklıysa: Sönük ve soluk olanın şase bağlantısı iyi değildir, oksitlenmiş olabilir, ampülü farklı güçte olabilir veya dış cam temiz değildir.
Kullanılan lamba ve sigortaların uygun olması çok önemlidir. Far ayarları kısa farlar 25 metreyi uzun farlar 100 metreyi gösterecek şekilde ayarlanır. Uzun far yandığında Göstergede mavi kısa far yandığında ise yeşil ışık yanar.

Göstergelerin Kontrolü
Aracınızın göstergesinde herhangi bir arıza veya bir bilgilendirme sebebiyle uyarı lambaları yanabilir. Bir araçta modelden modele değişmekle birlikte 70’e yakın uyarı lambası yer almaktadır.

Marş Sistemi
Motorun çalışması için ilk hareketi sağlar. Marş basma süresi 10-15 saniye olmalıdır. Uzun süre basılırsa akümülatör boşalır yani akü biter. Motor çalışırken marşa basılırsa marş dişlisi zarar görür. Marşa basıldığında araç çalışmıyorsa;
akü boşalmış olabilir, akü kutup başları gevşemiş veya oksitlenmiş olabilir.

Şarj Sistemi
Motor çalışmaya başladığı andan itibaren aracın elektrik ihtiyacını karşılar ve aküyü şarj eder. Seyir halindeyken şarj gösterge lambası yanarsa en kısa zamanda bir elektrik ustasının yanına gidilip aracın gösterilmesi gerekir.
Aracın lambaları sık sık patlıyorsa dinamodan çıkan akımı ayarlayan regülatör arızalanmıştır.

Ateşleme Sistemi
Silindire sıkışan hava yakıt karışımının yakılabilmesi için bujilere yüksek voltajlı kıvılcım sağlayan sistemdir.

Buji Kablosu Değişimi
Sıkışmış hava ile yakıt karışımını ateşleyen buji gibi kablosu da çok önemlidir ve deforme olduğunda mutlaka yenilenmelidir. Yenileme yapılırken sorunun kablodan kaynaklandığından emin olunması gerekir.
Seçilen buji kablosunun kalitesine dikkat etmek önemlidir. Aracın elektrik bobininden gelen akımı taşıdığı için içinden yüksek elektrik akımı geçer. Bu nedenle kalitesiz kablolar hızlı deforme olabileceği gibi tehlikeli de olabilir. Buji kablosu değişimi yapılırken kabloların fazla uzun bırakılmamasına ve birbirine temas etmemesine de dikkat edilmelidir. Zira, böyle hatalı bağlamalar sonucunda tehlikeli sorunlar çıkabilir.
Buji kablosu ile ilgili en sık rastlanan arıza, eskime veya kopmadır. Bu durumda en yakın servise gidilerek kabloların yenilenmesi sağlanmalıdır.

Oto arıza, periyodik bakım ve tamir ihtiyaçlarınız için